SON YAPRAK / THE LAST LEAF

 

Yönetmen: Handan Erdil / 62' / Eng sub.

"Bu kiliseyi tam kıvamına getirdikten sonra artık gözlerimi kapayabilirim"
85 yaşındaki Mihal Şişko, Kınalıada'nın en eski ve son Rumlarından. Dedesi 1800'lerin sonlarında Sakızadası'ndan gelip yerleşmiş adaya. Adada doğan Şişko, 10 yaşında kilisede zangoç olarak çalışmaya başlamış. Şimdiyse kilisenin hem başkanlığını hem de okuyuculuğunu yapıyor. Kilise kış döneminde Rum cemaati yeterli sayıda olmadığı için açılamıyor.
20. yüzyılın başlarında nüfusun yarısını Rumların oluşturduğu İstanbul adalarında, şu an yaşayan Rumların sayısı parmakla sayılacak kadar azalmış durumda. Onlar da devletin azınlık politikalarına uyum sağladığı ve görünür olmadığı sürece yaşamını sürdürüyor.
Mihal Şişko, adadaki izole edilmiş yaşamıyla bu görünmezliğin temsilciliğini yapıyor. Kendini "ağaçta kalan son yaprak" olarak gören Şişko'nun akrabalarının çoğu Yunanistan'a dönmüş. İki kere evlenen Şişko'nun iki eşi de Yunanistan'a gitmiş, adada kalan tek akrabası ise yaz döneminde gelen kızkardeşi Marika. "Burada doğdum, burada atalarımın yanına gömüleceğim" diyerek Yunanistan'a gitmeyi reddeden Mihal Şişko, cemaati gittikçe tükenen kiliseyi ayakta tutmak için tek başına mücadele ediyor. Çünkü kilisesi onu köklerine, geçmişine ve anadiline bağlıyor.

Seanslar:
Fransız Kültür Merkezi / 11 Mayıs Perşembe 2017 / 16.20

http://www.egebelgesel.com/administrator/index.php?option=com_media