MY LAND / BENİM TOPRAĞIM


Yönetmen: Fan Jıan / 81'

Bir aile Pekin'in zorlu ekonomisinde yaşam tarzlarını korumak için savaşıyor.
Pekin'in çeperlerinde yaşayan Çinli toplulukları bir krizle yüz yüze. Arazileri, onları bölgeden çıkarmak için su ve elektriklerini kesen müteahhitler tarafından sürekli tehdit altında. Polisler mülkünü korumayı reddederken, Chen Jun'un evini ve yaşam tarzını korumak için mücadele etmekten başka şansı yok. Zorlu koşullara rağmen, toprakları üzerinde hâkimiyetlerini kaybetseler bile Jun ailesi hala hayata olumlu bakmanın yollarını buluyor.
Bir müteahhit ve bir grup adam önceden haber vermeden Jun ailesinin yaşadığı ve çalıştığı arazi parçasına geliyorlar. Chen Jun ve karısı onlara yaklaştığında, düşmanlığa ve küfürlere maruz kalıyorlar, dahası yerlere itiliyorlar. Bir grup adam iterken Jun "İnsan haklarımı ihlal ediyorsunuz!" diye bağırıyor. Karısı ise tokatlanıyor. Sonrasında,"Bu kadar kötü olabileceğini düşünmemiştim" diyor Bayan Jun, "Haydutlarla beraber geleceğini düşünmemiştim".
Jun'un hayatı arazisine bağlı olduğu için, karısı ve genç kızı için eve para getirme baskısı da gözünü korkutuyor. Müteahhitler, ailenin küçük sebze tarlasının yanında dev gibi görünen kazıcılar ve kamyonlarla geliyor. Gelir gelmez de elektrik sayacını söküp su kaynaklarını kesiyorlar. Ne müteahhitler ne de polis Jun'un itirazlarını dinlemiyor, üstelik ona "huysuz adam" adını veriyorlar. Aile artık mum ışığında yemek yemek ve su kullanımını kısıtlamak zorunda.
Ancak Jun ve ailesi ezilmeyi reddediyorlar, en sonunda da dirençlerinin ödülünü alıyorlar. Bu yürek burkan, incelikle yapılmış film Pekin'in banliyö topluluklarının yüzleştiği zorlu gerçekliğe bir bakış sunmanın yanı sıra, yerlerinden edilmeye sessizce direnenlerin kararlı ruhunu da yansıtıyor. 

Seanslar:
Fransız Kültür Merkezi / 13 Mayıs Cumartesi 2017 / 13.20
DEÜ - GSF - Rauf Beyru Salonu / 10 Mayıs Çarşamba 2017 / 11.00

 

http://www.egebelgesel.com/administrator/index.php?option=com_media