ANGEL OF NANJING / NANJING'İN MELEĞİ


Yönetmen: Jordon Horowitz, Frank Ferendo / 68'

Tek başına bir adam intihara kalkışanları kurtarmak için Yangtze Nehri'nde devriye geziyor.
Nanjing'teki Yangtze Nehri Köprüsü, haftada beşten fazla intihar girişimi ile dünyadaki en popüler yerlerden biri. Geçtiğimiz 11 yıl boyunca, mavi yakalı işçi Chen Si her gün bu köprüde devriye geziyor ve oraya hayatlarına son vermeye gelmiş umutsuz insanları arıyor. Hiçbir resmi eğitimi olmamasına rağmen bu işe başladığı günden beri 300'den fazla insanın hayatını kurtardı ve "Nanjing Meleği" lakabını kazandı.
"Bugün benimle, büyük kardeşinle tanıştın. Gökler yıkılsa bilse, büyük kardeşin seni koruyacak" diye fısıldıyor Chen, titreyen ve oldukça sarsılmış görünen yaşlı kadını kavrıyor. Hareketsizce, yan yana duruyorlar, altlarına akıp giden suya bakıyorlar. Sonunda, Chen kadını kenardan uzaklaştırıyor ve mopedinin arkasına götürüyor: "Sana yardım edebilirim... Her şey yolunda".
Eylül 2003'te, ünlü köprüden ölüme atlayan insanlarla ilgili pek çok haber izledikten sonra, Chen harekete geçmeye karar verdi. Üstünde "Hiç bir şey imkânsız değil yazan" el yapımı bir tabeladan başka bir şeyi olmayan Chen, her hafta sonu köprüde devriye gezmeye başladı, atlamaya hazırlananlara öğütler verdi, köprünün kenarından aşağı indirdi ve kesin bir ölümden kurtardı onları. Chen, "Bu insanlara yardım etmek istedim, onları yaşama geri çekmek istedim" diye açıklıyor.
On üç yılın ve kurtarılan 300'den fazla hayatın ardından, Chen'in gönüllü görevi hala aynı kararlılıkla devam ediyor. Her hafta sonu köprüye gidiyor, atlama potansiyeli olanlara müdahale edip onlarla konuşuyor. "En az bir yıl boyunca bunu yapacağımı düşünmüştüm, ancak bir yılın ardından gerçekten de pek çok insanı kurtardığımı hissettim." Bu iş için hiçbir yardım veya para almayan Chen insani görevini ve normal bir hayat yaşama girişimlerini bir arada götürebilmek için sürekli çaba göstermek zorunda. "Herkese yardım edemem çünkü hafta içi çalışmak zorundayım. İşten kovulursam bu görevi tamamlayacak param olmaz."
Her ne kadar kimseden yardım almasa da, "Nanjing Meleği" hayat kurtarmaya devam ediyor. Telefon numarası köprü boyunca her yere yazılı, bu sayede çaresizler için her daim ulaşılabilir durumda. Şehirde yeni satın aldığı ev de yakın zamanda kurtarılanların barınması ve uzun süre bakım görmesine olanak sağlıyor. Bir kurtarılan gözyaşlarına boğularak "Depresyondan çıktığımdan beri her gün benimle konuştu... Artık hayata tutunabilirim" diyor.
Çin'de her yıl 300.000 kişi kendini öldürüyor, bu dünya çapındaki bütün intiharların üçte birine denk. "The Angel of Nainjing" bir fark yaratmaya çalışan sıra dışı bir adamın etkileyici hikâyesi. 

Seanslar:
Fransız Kültür Merkezi / 12 Mayıs Cuma 2017 / 15.25
DEÜ - GSF - Rauf Beyru Salonu / 12 Mayıs Cuma 2017 / 11.00

 

http://www.egebelgesel.com/administrator/index.php?option=com_media