PUTIN IS BACK/ PUTİN GERİ DÖNDÜ


Yönetmen: Jean-Michel Carré / 78'

Putin bilmecesine dönük, ağızda acı bir tat bırakan ustalıklı bir inceleme.
Nasıl oldu da Putin hem ülkesini rehin aldı hem de çok popüler kalmayı başardı? 2008'den sonra Putin'in Rusya Başkanlığı'nı yeniden kazanacağına kimse inanmıyordu. Ne de olsa, anayasal sınır olan iki dönem boyunca görevini yapmıştı. Dört yıl sonra Putin geri döndü; artık rejimi kayırmacılık, homofobi ve arazilere el koymayla beraber anılıyor. İktidarın kötüye kullanımı hakkında beklenmedik ve huzursuz edici bir belgesel.
Yeni başkan Medvedev'in iktidarında Rusya'da görece bir özgürleşme dönemi yaşandı. Ancak bu uzun sürmedi. O gün geldiğinde, oturup konuştuklarını ve Putin'in "Bu kadar yeter. Geri dönüyorum." dediğini anladık. Putin ve Medvedev'in koltukları değişme hamlesi ülke çapında protestolara –aynı zamanda uluslararası şaşkınlığa- yol açtı. Putin Başkan olarak üçüncü dönemine, bu sefer altı yıl daha görevde kalmak üzere başladı.
Garry Kasparov, "Bu rejimin, bu kliğin ne olursa olsun iktidarda kalacağını gösteren bir mesajdı." yorumunda bulunuyor. Eski Dünya Satranç Dünya Şampiyonu politik infaz korkusuyla yakın zamanda Rusya dışına kaçtı. Tıpkı Rus aydın kesiminin büyük çoğunluğunun yaptığı gibi.
Pop şarkıları, şaşaalı gösterileri ve Putin'in erkekliğine övgüler düzen kadınlarıyla Putin'in gülünç televizyon kampanyaları, toplumun orta katmanlarını yabancılaştırdı. Sadık alt sınıflar arasında ise bir şahsiyet kültü oluşuyordu. Ne var ki, video kanıtlarıyla da desteklenen hile suçlamaları yeniden seçimine gölge düşürdü.
Putin'in yakın arkadaşları Rusya'nın petrol ve gaz kaynakları üzerinden zenginleşirken aynı zamanda eşitsizlik de arttı. Ülkenin üçte birinden fazlasının hala gaza, içme suyuna ve kanalizasyon sistemine erişimi yok.
Sayısız öfkeyi belgelemesinin yanı sıra, bu muazzam filmin esas başarısı sessiz, görünmeyen Rusya hakkında söyledikleri. Putin'in azılı destekçilerinin çekirdeğini işçiler, kamyon şoförleri, çiftçiler oluşturuyor. Din ve milliyetçiliğin tehlikeli yakınlaşması sayesinde saflara katıldılar. Homofobik Ortodoks rahip "Sodom ve Gomora" diye söyleniyor, "Neden bunları hoş görelim ki?"
Bu incelikli ve ustaca belgesel Putin bilmecesinin yanıtlarını sunmasa da, kesinlikle ağızda acı bir tat bırakıyor. 

Seanslar:
Fransız Kültür Merkezi / 13 Mayıs Cumartesi 2017 / 15.00
DEÜ - GSF - Rauf Beyru Salonu / 9 Mayıs Salı 2017 / 13.15

 

http://www.egebelgesel.com/administrator/index.php?option=com_media