Metropolis, resmi şiddet, bu şiddetin uygulayıcıları, nedenleri, bu şiddetin mağdurları ve cezasız kalması üzerine bir belgesel. Belgesel, Çağdaş Güvenlik Mühendisliği adı altında, şehirlerde güvenlik terörüne dönüşen güvenlik politikaları hangi saiklerle, nasıl oluştuğuna dair bir tablo sunuyor. Yargı, siyaset ve polis bürokrasisi resmi şiddetin desteklenmesi ve cezasız kalması açısından mercek altına alınıyor.

 

Metropolis, öncelikle dünyada ve yaşadığımız coğrafyada güvenlik anlayışı ve güvenlik politikaları hakkında farklı görüş ve tartışma konularına yer veriyor. Büşra Ersanlı, Emma Sinclair, Ali Bayramoğlu, Coşkun Üsterci, Erkan Koca ve daha birçok araştırmacı, yazar, gazeteci güvenlik politkalarının nasıl oluştuğu, hangi saiklere dayandığı konusunda görüşlerini ifade ediyorlar. Belgesel, onların görüşleri üzerinden kapsamlı bir tartışma alanı yaratıyor. Daha sonra bu tartışmaları yaşanmış olaylarla birlikte billurlaştırmaya çalışıyor.

 

Güvenlik politikaları; yargı, siyaset, polis bürokrasisi üzerinden masaya yatırılıyor. Güvenlik aygıtının muhaliflerin, ötekilerin ya da sadece devletle ya da iktidarla siyasi ya da adli nedenlerle karşı karşıya gelmiş insanların hayatında nasıl bir rol oynadığını o insanların anlatımları üzerinden görünür kılıyor. Ama bunu sadece güvenlik politikalarından ya da polis şiddetinden mağdur olanların cephesini görünür kılarak yapmıyor. Polis akademisinden ya da polislerin cephesinden tablonun nasıl göründüğünü de göstermeye çalışıyor.

 

Tüm bu tartışma ve görüşlere, polis şiddetine maruz kalan kişi ve topluluklarının tanıklıkları, olay görüntüleri eşlik ediyor. 6 Kasım 2012’de Ege Üniversitesi kampüsündeki YÖK karşıtı eylem, bu eyleme yönelik polis şiddeti ve daha sonraki haftalarda polis baskısı ve şiddetine yönelik Eğitim-Sen 3 Nolu Şube’nin eylem görüntüleri de belgesel içinde yer alıyor.

 

Belgeselin fragmanı: https://vimeo.com/58906343

 

http://www.egebelgesel.com/administrator/index.php?option=com_media