ATTENTION! / HAZIR OL!

Yönetmen: Onur Bakır, Panagiotis Charamis / 51' / Eng sub.

2014 yılı Aralık ayında, Türkiye Başbakanı henüz zorunlu askerliğini yapmamış 28 yaşın üzerindeki toplam 800.000 Türkiyeli erkeğin, açıklamayı izleyen 2 ay içerisinde 18.000 TL ödeyerek askerlik hizmetinden muaf olacaklarını açıklar.

Aynı gün orta sınıf bir aileden gelen ve İstanbul’da felsefe doktorası yapmakta olan 32 yaşındaki Onur Bakır, ailesinin bu miktarın bir kısmını ödemeye hazır olduğunu ve geriye kalan tutarı da bir araya getirebileceğini öğrenir. Ailesi iki oğullarının da bu fırsattan yararlanmaları konusunda ısrar etse de, Onur’un bu parayı ödeme konusunda tereddütleri vardır. Bir yandan, devlete para vererek askerlikten muaf olma durumu onu etik ve politik olarak rahatsız etmektedir diğer yandan eline silah alma ve hayatının 6 ayını “harcama” fikri onu korkutmaktadır. Böylelikle Onur’un aklındaki sorulara cevap bulma arayışı başlar.

Onur, bedelli askerlik üzerine bir çok arkadaş, uzman ve sivil toplum örgütü ile görüşür. Bu konuşmalarda ordu, devlet, vicdani ret, asker hakları, kışlada yaşam, bedelli askerlik üzerine görüşler ve korkular, zaman zaman mizahi bir dille ele alınır. Onur’un yalnızca 2 ay içerisinde bir karar vermesi gerekmektedir. Gidecek midir, ödeyecek midir?

Seanslar:

E.Ü İletişim Fak. Konferans Salonu / 11 Mayıs Çarşamba 2016 / 17:00

İzmir Sanat / 13 Mayıs Cuma 2016 / 17:00

http://www.egebelgesel.com/administrator/index.php?option=com_media